Celem tej wystawy jest zmiana postrzegania kolejności planów. Zastosowana technika ANAGLIPH umożliwia nam spojrzenie na te dzieła od ostatniego planu do pierwszego. Na nowo odkrywamy detale i zauważamy jak wiele szczegółów umknęło nam do tej pory.
A przecież nasi mistrzowie chcieli przekazać nam umykające chwile, aby je utrwalić. Dodatkową wartością są ciekawe doznania estetyczne wynikające z zastosowania „trójwymiaru”. Należy jednak pamiętać, że nie widzenie trójwymiarowe jest celem wystawy, tylko lepsze poznanie dzieła i zachęcenie do nowego, pełnego spojrzenia na oryginał.
Ponad 60 dzieł (pejzaże, martwa natura, portrety) przetworzono do wersji 3D z użyciem technologii anaglif red-cyjan.
W przyjacielskim pseudo pojedynku zestawiono tematycznie parami obrazy tych dwóch uznanych w świecie sztuki mistrzów. Możemy dostrzec ich różnorodność ale i jedność
w tożsamym postrzeganiu świata. Zobacz piękny, pełen barw świat, ukazany przez Vincenta
i Clauda.
Część 2
Niecodzienna „walka” dwóch wielkich artystów reprezentujących różne spojrzenie na rzeczywistość i sztukę przenosi się na ich obrazy. Obrazy zaskakują nas swoją dynamiką, ujęciem światła, kolorami, techniką. Zauważamy różnorodność ale łączy je jedność i jedność, która jest tak odmienna. Bywa, że patrząc na nie, mylnie przypisujemy autora. Świadczyć to może o wielkim kunszcie i osiągnięciu oczekiwanej końcowej wizji kompozycji. Wyjątkowy jest również dobór prac w poszczególnych parach, które współgrają ze sobą, tworząc spójną całość.
W niezwykłą podróż zabiera nas Claude Monet i Vincent van Gogh. Możemy poczuć świeżość powietrza przechadzając się z Vincentem po polach pszenicy po deszczu, zatrzymać się przy cyprysach, spacerować z kobietą w jej ogrodzie czy ukryć się pod gałęziami niebieskiej jodły w ogrodzie poetów. Przejdziemy ulicą w Saintes-Maries i dotrzemy tam na plażę do łodzi rybackich patrząc nie spienione morskie fale. Po tym długim spacerze możemy usiąść wraz
z wieśniakami i posilić się z nimi kartoflami, aby nabrać sił do zwiedzania zabytków w Auvers sur Oise.
W tym samym czasie Claude zabiera nas w swoją podróż codziennego życia do Paryża
i małych miasteczek Francji oraz ich okolic. Odwiedzimy Vetheuil, Argenteuil czy Giverny. Nocą popatrzymy na port w Havre. Wybierzemy się na spacer okolicznymi łąkami przechodząc obok pola maków. Staniemy przy sztaludze malującej Pani Blanche Hoschede, wstąpimy na mieszczańskie rozmowy po kolacji. I tam będziemy mogli podziwiać bukiet słoneczników, które sam skomponował Claude Monet, który jest tak różny od „Dwunastu ściętych słoneczników” van Gogha. Będziemy również chcieli sięgnąć po jabłka i winogrona leżące nieopodal na stole. Zmęczeni usiądziemy na kanapie z Madame Monet, wspominając niedawno widziane wzburzone morze.
Tego wszystkiego możemy doświadczyć na niecodziennej wystawie przenosząc się w czasy końca XIX korzystając z narzędzi jakimi jest zastosowany trójwymiar anaglif, który powstał
w tamtym okresie. Oglądamy wielkie dzieła mistrzów z końca XIX wieku stosując narzędzia również z końca XIX wieku. Zapraszamy aby wybrać się w tę niecodzienną podróż w czasie aby spotkać Clauda Moneta i Vincenta van Gogha wielkich artystów, którym nie zabrakło odwagi aby pójść „pod prąd” inspirując innych w poszukiwaniu „nowej drogi” w sztuce.
INFORMACJA O ZWIEDZANIU:
Zwiedzanie wystawy rozpoczyna krótkie wprowadzenie w jaki sposób oglądać obrazy by zobaczyć wszystkie ich walory.
Orientacyjny czas zwiedzania wystawy wraz z wykładem to ok. 60 minut.
Wskazany na bilecie dzień i godzina oznacza czas rozpoczęcia wprowadzenia – omówienia sposobu oglądania oraz przyzwyczajenia mózgu do przetwarzania obrazów w 3D – ok. 10 minut. Zapraszamy do przybycia ok. 15 minut wcześniej przed wskazaną godziną na bilecie.
Przy wejściu na teren wystawy należy odebrać jednorazowe okulary 3D.