Gdzie się kąpać w Łodzi i regionie łódzkim? Rusza sezon kąpieliskowy 2023
W ciepłe letnie dni wiele osób szuka miejsca do kąpieli. W regionie łódzkim takich miejsc nie brakuje. Sezon kąpieliskowy 2023 trwa już w pełni i wszystkie zaplanowane kąpieliska działają. W sezonie letnim 2023 w Łódzkiem czynne są 23 oficjalne kąpieliska. To o dwa więcej niż w 2021 roku. Na przykład w tym sezonie po rocznej przerwie na liście pojawiło się kąpielisko w Warcie na zbiorniku wodnym przy ul. Płk. M. A. Tarnowskiego.
Infrastruktura na kąpieliskach w Łodzi i regionie. Na co można liczyć?
Kąpieliska w regionie łódzkim przeszły w ostatnich latach metamorfozy. Samorządy zainwestowały sporo pieniędzy w infrastrukturę na kąpieliskach. Pojawiły się nowe pomosty, sprzęt pływający, leżaki, miejsca do grillowania. Na przykład na Stawach Stefańskiego w Łodzi w ramach budżetu obywatelskiego pojawiła się zupełnie nowa plaża wykonana z 50 ton piasku.
Jak są otwarte kąpieliska w Łodzi i w regionie w sezonie 2023?
W Polsce sezon kąpieliskowy oficjalnie rozpoczyna się 1 czerwca. Tak wcześnie zaczęły pracę tylko trzy kąpieliska w Łodzi: na Stawach Jana, Stawach Stefańskiego i w Arturówku. Władze Łodzi zdecydowały się na ich wczesne otwarcie, by uniknąć osób kąpiących się tu często już wiosną „na dziko”. Pojedyncze kąpieliska, w tym pabianicki Lewityn czy zgierska Malinka zaczęły pracę w połowie czerwca, jednak większość kąpielisk w Łodzi działa w wakacje, niektóre zapraszają do pierwszych dni września. J Kąpieliska w Łódzkiem pracują zwykle od godzin przedpołudniowych do późnego popołudnia.
Kąpieliska w Łodzi i regionie. Czy są płatne?
Większość kąpielisk w Łodzi i regionie jest w sezonie 2023 darmowa. Są jednak wyjątki, na przykład ośrodek Wawrzkowizna w Bełchatowie pobiera za wstęp niewielką opłatę od osoby. Na wielu kąpieliskach trzeba zapłacić za pozostawienie samochodu, a niekiedy - jak na przykład w Konstantynowie Łódzkim - za skorzystanie z leżaka czy miejsca do grillowania.
Oficjalne kąpieliska w Łódzkiem. Dlaczego warto z nich korzystać?
Kąpiel poza czynnym kąpieliskiem może skończyć się tragicznie.
Zbigniew Solarz, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi przestrzega przed wchodzeniem do wody na nieczynnym kąpielisku, gdzie nie ma ratownika, a woda nie jest przebadana. - Robiąc tak, podejmujemy zbyt duże ryzyko – podkreśla.