Legendarny Pałac Sportowy w Łodzi odzyska dawny blask. Zostanie odnowiony przez MOSiR

Wysłużona hala sportowa zostanie poddana termomodernizacji i stanie się przyjazna środowisku. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji planuje odnowić Halę Sportową przy ulicy ks. Ignacego Skorupki 21. Popularny Pałac Sportu ma być kompleksem przyjaznym dla środowiska i zgodnym z najnowszymi standardami ekologii i efektywności zarządzania energią, w tym odnawialną - informuje Tomasz Walczak z Urzędu Miasta Łodzi.

22 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (22)

- Nasz wysłużony, już 67-letni Pałac Sportu to dla wielu pokoleń łodzian miejsce ich emocji i wzruszeń. Tutaj przez lata gościliśmy m.in. siatkarską Ligę Światową, wiele znakomitych sezonów rozegrali hokeiści ŁKS, a fani muzyki mogli podziwiać np. Iron Maiden czy uczestniczyć w legendarnym „Rockowisku”. Ściany Pałacu Sportu niosą echa historii, które tworzą nieodłączny element dziedzictwa kulturowego Łodzi i Polski. Mamy jednak świadomość, że wymaga on dostosowania do potrzeb XXI wieku. Tym bardziej, że obiekt wpisany jest do Gminnej Ewidencji Zabytków. Złożyliśmy w Stowarzyszeniu Łódzki Obszar Metropolitalny projekt termomodernizacji budynku. Zależy nam na tym, by hala była odnowiona, ale również przyjazna dla środowiska – powiedziała wiceprezydent Łodzi Joanna Skrzydlewska.

W ramach inwestycji zostanie wykonana termomodernizacja Pałacu Sportu. Jej celem będzie ograniczenie zapotrzebowania na energię, co pozwoli na poprawę jakości powietrza i efektywności energetycznej w samym obiekcie i okolicy. Prace zawierać mają m. in.: termomodernizację dachu, przyłączenie do miejskiej sieci cieplnej, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, separację stref o różnych zapotrzebowaniach energetycznych w związku z ilością osób przebywającą w obiekcie, poprawę wentylacji budynku, montaż odnawialnych źródeł energii oraz wymianę oświetlenia na energooszczędne.

- Odtworzenie historycznych świetlików i okien dachowych pomoże na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, bowiem światło dzienne będzie wykorzystywane na płycie głównej. Modernizacja wentylacji i jej umieszczenie wewnątrz budynku poprawi komfort trenujących na co dzień w hali dzieci, młodzieży, zawodniczki i zawodników wielu klubów oraz uczestników różnorodnych i bezpłatnych zajęć dla mieszkańców, które prowadzą instruktorzy MOSiR. Montaż odnawialnych źródeł energii zapewni niezależność i bezpieczeństwo energetyczne, bez negatywnego wpływu na środowisko i przyczyni się do znacznej optymalizacji kosztów eksploatacji - dodała zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka i Sportu w Łodzi Iwona Safjanowska.

Szacowana wartość zdania to kwota w granicach 25 milionów złotych z możliwością uzyskania 85 procent dofinansowania. Wniosek zostanie złożony najpóźniej w trzecim kwartale bieżącego roku. Termomodernizacja mogłaby się rozpocząć na początku przyszłego roku. Planowane zakończenie odnowienia hali datowane jest na drugą połowę 2026 roku.
Obecnie trwają prace zmierzające do przygotowania dokumentacji technicznej i projektowej, wykonania audytu energetycznego i programu prac konserwatorskich.
Pałac Sportu przy ul. ks. Ignacego Skorupki 21 był pierwszym w Polsce obiektem sportowym zaprojektowanym i zbudowanym przez Polaków w latach 50. XX wieku. Jesienią 1957 roku Łódź mogła poszczycić się najnowocześniejszym obiektem sportowym w Europie. Obiekt powstał według projektu inżyniera Włodzimierza Prochaski z Politechniki Gdańskiej. Prace nad budową hali rozpoczęto już w 1948 roku, ale na kilka zostały wstrzymane. Wznowiono je w 1951 roku i do głównego projektanta dołączył Kamil Lisowski.
Hala została wyposażona w jedno z pierwszych w Polsce sztucznych lodowisk, na którym do 1991 roku grali hokeiści Łódzkiego Klubu Sportowego. Ponadto w Pałacu Sportu rozgrywano mecze siatkarskiej Ligi Światowej oraz Skry Bełchatów w Lidze Mistrzów, międzynarodowe i krajowe mecze bokserskie, mistrzostwa Europy w koszykówce kobiet w 1958 roku czy pokazy łyżwiarstwa figurowego.
Pałac Sportu był również wielu wydarzeń kulturalnych, głównie muzycznych. W latach 80. ubiegłego wieku odbywał się tutaj jeden z najważniejszych festiwalu muzycznych tamtego okresu – Rockowisko. Do łódzkiej hali koncertować przyjechali również muzycy z Iron Maiden czy Shakin` Stevens, Kajagoogoo czy Budgie. Ponadto pełnił (i wciąż pełni) funkcje targowe, prezentacyjne i przede wszystkim treningowe.

ŹRODŁO: https://dzienniklodzki.pl/legendarny-palac-sportowy-w-lodzi-odzyska-dawny-blask-zostanie-odnowiony-przez-mosir/ar/c2-18429669

Zobacz również:

Gdzie spędzić długi majowy weekend w mieście? W wolne dni w Łodzi otworzą się Ogród Botaniczny, Palmiarnia, pływalne, orliki

AW / MOSiR

Łodzianie, którzy w długi makowy weekend pozostaną w mieście, nie powinni się nudzić. Pogoda ma… więcej

Przystań wodna na łódzkim "Młynku" została otwarta

AW / MOSiR

Na łódzkim „Młynku” otwarto już przystań wodną. Można wypożyczyć tam rower wodny. Powodzeniem wśród… więcej

Historia Pałacu Sportu oczami TVP Łódź

AW / MOSiR

Zapraszamy do obejrzenia materiału TVP3 Łódź o historii Pałacu Sportu więcej

Stawy Jana polecają się na wiosenne aktywności. Nawet nie wiesz, ile tam jest atrakcji!

AW / MOSiR

Popularne wśród łodzian miejsce do odpoczynku i rekreacji. Stawy Jana są idealne na wiosnę! więcej

Rekreacja w Łodzi. Początek sezonu na łódzkich przystaniach. Otwierają się wypożyczalnie sprzętu pływającego

AW / MOSiR

Czas rozpocząć sezon na łódzkich przystaniach. Zostaną one otwarte w sobotę 27 kwietnia. Nad… więcej