Tężnie w Łodzi. Stoją w parkach i na osiedlach
Mieszkańcy łódzkich osiedli mogą znów wypoczywać przy pięciu miejskich takich obiektach. A działają one w Parku Podolskim, w którym są zlokalizowane dwie konstrukcje - przy fontannie od strony ulicy Tatrzańskiej oraz przy fontannie od strony alei Śmigłego-Rydza. Pozostałe znajdują się w parkach Widzewska-Górka, Źródła Olechówki i Abramowskiego.
W Łodzi wybudowano do tej pory pięć osiedlowych tężni, większość w ramach Budżetu Obywatelskiego. Łączny koszt wszystkich instalacji to 1,5 miliona złotych. Ostatnia konstrukcja została wybudowana w 2022 roku na Stawach Jana.
Na tym nie koniec. W 2023 roku przybędą dwie kolejne tężnie - w parku przy ulicy Leczniczej oraz na miejskiej działce w pobliżu parku imienia Struga. Pierwsza inwestycja to zadanie za 456 tysięcy złotych z budżetu obywatelskiego. Drugie przedsięwzięcie zrealizuje Zarząd Inwestycji Miejskich za 350 tysięcy złotych.
Ponadto na osiedlach stoją tężnie postawione przez spółdzielnie mieszkaniowe. „Botanik” zafundował mieszkańcom drewnianą konstrukcję wypełnioną gałęziami tarniny, po których ściekała solanka, na placu przy Szkole Podstawowej numer 11 przy ulicy Hufcowej. Potem w sąsiedztwie powstała druga taka budowla. Pomysłu pozazdrościła spółdzielnia imienia Reja na Bałutach, która między blokami przy ulicy Inowrocławskiej 5 i ulicy Żubardzkiej 9 ulokowała dwie inhalatornie solankowe.
Tężnie w Łodzi. Solanka z polskich uzdrowisk
Solanka stosowana w łódzkich tężniach pochodzi z Ciechocinka, Bochni oraz Zabłocia. Została przebadana przez kilka eksperckich instytucji między innymi Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Jest dostarczana do zbiornika tężni raz w tygodniu, a następnie rozcieńczana wodą do odpowiedniego poziomu.